Choď na obsah Choď na menu
 


Štandard plemena

31. 10. 2008

                 

    Štandard plemena

   Cavalier King Charles Spaniel

 

                                        

Krajina pôvodu: Anglicko

Celková charakteristika: Aktívny, čulý, elegantný a proporcionálny pes, úplne nebojácny, športovej povahy, veselý, bez sklonu k nervozite.

Hlava: Takmer plochá medzi ušami, stop plytký, dĺžka od stopu k špičke nosa približne 3,8 cm. Nos čierny, dobre vyvinutý, ňucháč zužujúci sa, pysky priliehajúce, nie však prevísajúce. Líca dobre vyplnené pod očami. Zašpicatená nosná partia je nežiaduca.

Váha: Hmotnosť 5,5 až 8 kg. Malý proporcionálny jedinec nedosahujúci tieto hodnoty je však z hľadiska chovu prípustný.

Oči: Veľké, tmavé a guľaté, ale nevystupujúce, uložené od seba ďalej.

Uši: Dlhé, vysoko nasadené, s množstvom dlhšej srsti.

Chrup: Silné čeľuste s perfektným pravidelným a úplným nožnicovým skusom. Horné rezáky presahujú bez medzery dolné, pričom sú zuby v čeľusti zasadené kolmo.

Krk: Stredne dlhý, mierne klenutý.

Hrudné končatiny: Dobre vyvinutý hrudník, lopatky uložené dosť vzadu, končatiny rovné, pevné, so stredne silnými kosťami.

Trup: Krátky, rebrá pružné, stredne hlboký priestranný hrudník, rovný chrbát.

Panvové končatiny: So stredne silnými kosťami, dobre uhlené, bez sklonu ku kravskému postoju, alebo k postoju do písmena O.

Tlapky: Kompaktné, poduštičky plné, bohato osrstené.

Chvost: Dobre nasadený, veselo nesený, nikdy však nie pretočený cez chrbát. Môže byť o niekoľko článkov skrátený, nemá však byť odstránená viac ako jedna tretina jeho prirodzenej dĺžky. Dĺžka chvosta zodpovedá dĺžke tela.

Srsť: Dlhá, hodvábna, nekučeravá. Jemné zvlnenie je povolené. Žiaduce sú bohaté závesy.

Sfarbenie: Jediné uznávané typy sú:

Black And Tan – havrania čierna s trieslovými znakmi nad očami, na lícach, vo vnútri uší, na hrudi, končatinách a na spodnej časti chvosta. Trieslová farba má byť jasná.

 

  
Ruby – hnedá.

 

  
Blenheim – sýto gaštanové znaky, pravidelne rozmiestnené na perlovo-bielom podklade. Znaky majú byť rovnomerne rozdelené na hlave tak, aby medzi ušami zostalo miesto pre veľmi cenený znak tvaru kosoštvorca (zvláštnosť charakteristický pre plemeno).

 

  
Tricolor – čiernobiele sfarbenie, škvrny pravidelne rozmiestnené, s pálením nad očami, na lícach, vo vnútri uší, na vnútornej strane končatín a na spodnej strane chvosta. Akékoľvek iné sfarbenie či kombinácia farieb je nanajvýš nežiaduce.